GSNT
İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü

Anadolu İnsanının Topraktan Gelen Bilgeliğini İnsanlığa Anlatan, Festivallerin Gözdesi “NEBULA”!

Nis 05, 2019

still11


Toprağından öğrenen, kendisini ve coğrafyasını tanıyarak bilgeleşen Anadolu insanını, insanlığa anlatan Tarık Aktaş’ın ilk uzun metraj filmi “Nebula”; 38. İstanbul Film Festivali’nin ardından
 vizyona girecek. Katıldığı festivallerin gözdesi olarak adından çokça söz ettiren “Nebula” seyirciyihayatın sunduğu ve çoğunlukla insanlar tarafından fark edilemeyen nimetlerle yüzleştiriyor.

 

Çekimleri orman, deniz, göl, dere yatağı gibi görsel yönden son derece etkileyici doğal alanlarda gerçekleştirilen “Nebula”da Hay karakteri, kendisi ve köyün etrafında gerçekleşen olaylar arasında bir ilişki olduğunu gözlemlemeye başlar. Böylece adım adım madde ile canlının uyumuna, ruhun doğadaki yerine tanık olduğu kaçınılmaz bir yolculuğa çıkar.

 

Önceki yıllarda bölümümüzde Film Production derslerini vermiş olup hala öğretim elemanı havuzumuzda yer alan yönetmen Tarık Aktaş'ın, Locarno Film Festivali 2018’de Türkiye’den ilk kez ‘En İyi Yeni Yönetmen’ ödülüne layık görüldüğü ve katıldığı festivallerde izleyicisinden yoğun ilgi gören filmi “Nebula”, Türkiye’de izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Sibirya’da gerçekleşen Ateş Ruhu Festivali 2019’da ‘En İyi Uluslararası İlk Film’ kategorisinde yarışan film, ikinci büyük ödül olan ‘Silver Taiga’ya layık görülmüştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Yapım Desteği fonunu alan film; İstanbul Film Festivali kapsamında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar etkinliğinde 250 film arasında ilk 8’e girerek büyük ödül olan Film Geliştirme Ödülü’ne de hak kazanmıştı. “Nebula”AFI Fest (Los Angeles), Selanik Film FestivaliHong Kong Uluslararası Film Festivali ve Rotterdam Uluslararası Film Festivali’nin özel seçkisinde yer almıştı.

 

“Nebula”da Barış Mert Bilgi, Ali Yavuz Ilman, Ömer Bora, Serkan Aydın, Dilara Topuklular, Hasan Türker, Serkan Özsalgıncı, Mümin Süren gibi isimler yer alıyor. Güneş Şekeroğlu’nun yapımcı, Barış Yıldırım’ın uygulayıcı yapımcı olduğu Hay Film yapımı “Nebula”nın görüntü yönetmenliğini Necmettin Akdeniz, kurgusunu ise Osman Bayraktaroğlu üstleniyor. Barkın Engin’ın ses tasarımını, Hayvanlar Alemi’nin müziklerini yaptığı filmde, özel efektler Oğuz Kocaoğlu, görsel efektler ise Genius Park imzası taşıyor.

 

Dağıtımcılığını Kurmaca Film’in yaptığı “Nebula”26 Nisan 2019 Cuma günü sinemalarda!

 

Bilgi için: 
twitter.com/FilmHay
instagram.com/hayfilmstudio
facebook.com/deadhorsenebula

 

TARIK AKTAŞ HAKKINDA

1982 yılında Almanya’da doğdu. Fotoğraf ve video alanında tamamladığı lisans öğrenimi boyunca çeşitli kısa filmler ve video-art çalışmaları gerçekleştirdi. 2012 yılından başlayarak çeşitli üniversitelerde, film yapımı ve senaryo alanlarında ders vermenin yanı sıra, çeşitli medya projelerinde danışman olarak görev almaktadır. Son olarak, hazırlamakta olduğu “Supersensible” isimli multimedya sergisi için çektiği “Basiret” adlı video çalışmasını tamamladı. 71. Locarno Film Festivali, Cineasti del Presente seçkisinde gösterilen ve En İyi Yeni Yönetmen ödülünü alan “Dead Horse Nebula”, ilk uzun metraj filmidir.

 

“NEBULA”NIN KELİME ANLAMI HAKKINDA

Gaz, toz ve birtakım başka materyallerin gittikçe yoğunlaşarak kümelendiği ve en nihayetinde bu kümelerin yıldızlara, gezegenlere ve diğer göksel cisimlere dönüştüğü uzayda yer alan renkli ve parlak bulutlar.

still1

still9

still10

still3

tarikaktas3